dotazy‎ > ‎

e-book mobi apod.

dotaz

Jakým způsobem se mám odkázat na konkrétní stránku, ze které cituji, popř. přebírám nějaký obrázek? Mobi formáty nemají pevné formátování, lokalizace jednotlivých údajů se liší v závislosti na velikosti písma i velikosti čtecího zářzení, a nemají klasické stránky jako je tomu v případě knih ve formátu pdf, ale v rámci závěrečné práce jsou po mě vyžadována právě čísla stránek. Jakým způsobem se odkazovat na informace z tohoto typu zdrojů?

odpověď

Přímo v normě nic takového samozřejmě nenajdete.
Jako první bych zkusila, jestli je kniha dostupná i ve formátu pdf - ten je sice pro čtečku méně komfortní, ale má číslované stránky. Nebo zjistila, kde v knihovně mají tištěnou verzi, a požádala svoji knihovnu o výpůjčku prostřednictvím Meziknihovní výpůjční služby, případně Mezinárodní meziknihovní výpůjční služby.
Ale pokud budete muset citovat opravdu z mobi, tak jsem našla na Anglia Ruskin University  https://libweb.anglia.ac.uk/referencing/harvard.htm  
pro e-book, že pokud citujete knihu bez stránkování, máte použít název kapitoly, podkapitoly, sekce...  jako vodítko k nalezení citace: 
Harvard
For an e-book from specific e-readers and other devices such as Kindle, or Nook

The required elements for a reference are:
Author, Initials., Year, Title of book. [e-book type] Place of publication (if available): Publisher. Followed by Available at: e-book source and web address [Accessed date].

Patterson, M. 2012. Lost places in dreams. [Kindle DX version] Transworld Media. Available at: Amazon.co.uk <https:// www.amazon.co.uk> [Accessed 9 June 2012].

If you include a quotation from an e-book without page numbers, use the section heading or chapter heading as a guide to locating your quotation, if available.
Pokud se jedná o odbornou publikaci, předpokládám, že má poměrně detailní členění. Ideálně číslované např. 5.1.8  Já bych ještě do citace přidala údaj "nestránkováno", aby bylo úplně jasno.
A možná bych vám poradila, abyste přímo v textu své práce použila větu typu:    XY v knize YZ v kapitole 5.1.8 uvádí ...